FLEBOLOGIJA

Flebologija yra medicinos mokslas, apimantis venų ligų diagnostiką ir gydymą. Gana sudėtingas terminas, susijęs su varikoze ir kitomis.

Ar vakare, po sunkios dienos, pastebėjote ryškias venas po oda? Ilgos, melsvos išgaubtos venos ant kojų, daugelio raudonų ar mėlynų laivų tinklas prie kulkšnių, arba purpurinis venų mazgas kelio srityje, kartais lydimas skausmo, dilgčiojimas ir naktiniai mėšlungiai. Kas yra varikozinės venos? Ar gali būti jos gydomos?

KAS YRA VARIKOZĖ?

Venų ligos prasideda nežymiaiai. Iš pradžių kojų odoje atsiranda kapiliariniai tinkliukai, vėliau pasirodo venų mazgeliai. Venų varikozė išsivysto, kai atsiranda problemų su venų vožtuvėliais. Tuomet venose ima didėti spaudimas, o dėl šio spaudimo dar labiau pažeidžiami vožtuvai. Kraujo sąstovis venose progresuoja, praranda sandarumą ir kiti, prieš tai buvę nepažeisti, vožtuvėliai. Sutrikus venose esančių vožtuvų veiklai, kraujas užsistovi, todėl venose didėja kraujo spaudimas. Dėl to venos plečiasi, ilgėja, susidaro poodinių mazgų.

Negydoma venų varikozė gali grėsti labai rimtomis komplikacijomis. Viena jų – trofinės opos. Opa – tai atviri vartai infekcijai. Sunkiausios iš galimų bakterinių komplikacijų – sepsis ir mirtis.

Be trofinių opų, poodinių arba paviršinių kojų venų išsiplėtimas gali grėsti ir kitomis rimtomis bėdomis. Viena jų yra tromboflebitas, kylantis susidarius trombams venose. Daliai pacientų krešuliai gali pasiekti giliąsias venas, o iš ten nukeliauti į plaučius, sukeldami plaučių arterijos tromboemboliją ir tada – mirtį.

Pirmoji varikozinių venų priežastis yra paveldimumas. Žmonėms, neturintiems tokios ligos, tikimybė, kad atsiras varikozė, yra 20%. Šis procentas padidėja iki 44%, jei vienas iš tėvų serga varikoze, o daugiau kaip 70%, jei abu tėvai kenčia nuo venų. Varikozinių venų rizika didėja priklausomai nuo amžiaus, svorio, nėštumo, nuolatinio gyvenimo trukmės ir sėdimo gyvenimo būdo, treniruotės stokos ir geriamųjų kontraceptikų naudojimo bei karščio poveikio.

DIAGNOZĖ IR GYDIMAS

Metodas, skirtas nustatyti venų varikozes, nustatant ligos stadiją ir galimas komplikacijas – ultragarso diagnostika. Pradiniame flebologo tyrime gydytojas renka ligos istoriją, tiria problemines sritis ir būtinai atlieka ultragarsinę kojų venų diagnostiką su Dopleriu. Gydymas sumažins negražią venų išvaizdą, sumažins simptomus ir lėtins ligos progresavimą, tačiau visiškai nesustabdys. Priklausomai nuo ligos stadijos, gydymo metodas pasirenkamas individualiai. Ateityje rekomenduojama kasmet arba du kartus per metus atlikti tyrimą.

 Yra trys efektyviausi varikozės gydimo metodai – 

  • Skleroterapija (su ultragarsu arba be jo) yra dažniausias gydymas. Jis apima sklerozinio tirpalo injekcijas į varikozinę veną, kuri dirgina (sunaikina) pažeistas vietas, kurios po to dingsta. Gydymas yra veiksmingas, saugus ir prieinamas. Sesijų skaičius ir injekcijų skaičius sesijoje gali skirtis priklausomai nuo venų skaičiaus ir tipo, amžiaus, naudojamo tirpalo tipo, dozės ir gydymo srities. Visų pirma reikėtų atsižvelgti į gilias venas, kurios maitina mažas.
  • Lazerinis gydymas, naudojamas poodinių kamieninių venų gydymui, „užsandarina“ juos optiniu pluoštu, kuris įterpiamas į paveiktas venas per nedidelį įdurimą. Lazerinis gydymas yra moderni veiksminga chirurginio gydymo alternatyva. Atsigavimas po EVLK vyksta greitai ir be asmens atsiskyrimo nuo kasdienio gyvenimo.
  • Miniflebektomija yra varikozinių venų šalinimo operacija. Šiuolaikinė miniflebektomija atliekama be pjūvių, venų varikozė pašalinama per odos punkcijasįdurimus ir naudojant mikrochirurginius metodus.
Sunku išvengti varikozinių venų atsiradimo dėl paveldimumo. Tačiau gali būti imtasi veiksmų, siekiant užkirsti kelią arba sumažinti išorinę ligos pasireiškimą, pavyzdžiui, vykdyti veiklą, kuri pagerina kraujotaką (pvz., Vaikščioti, važinėti dviračiu, joga ar kitas pratybas); dėvėti patogius batus; išlaikyti sveiką svorį; vengti karštų vonių ir dušų; Negalima dėvėti siaurų kelnių ir įtemptų diržų. Labai rekomenduojama dėvėti elastines (suspaudimo) kojines, kad būtų sumažintas skausmas, susijęs su venų varikoze.

Flebologai

MАЗЫНСКИЙ ДЕНИС ВИКТОРОВИЧ

ЮШКЕВИЧ ДМИТРИЙ ВАЛЕРЬЕВИЧ

Познякова Ольга Владимировна

ПРУСАКОВ АЛЕКСАНДР ВАСИЛЬЕВИЧ

ПАВЛОВ АЛЕКСАНДР ГЕННАДЬЕВИЧ

Янковский Артем Иванович